Jak urządzić kawalerkę pod wynajem
Czy przyglądałeś się kiedyś dostępnym na rynku lokalom na wynajem? Wśród ogromu ogłoszeń znaleźć można niewiele ciekawie zaprojektowanych perełek, które właściciel zdecydował się oddać pod najem. Oprócz dobrego designu, który jest ich częścią – mieszkania te są wyposażone w optymalny sposób i warto się im bliżej przyjrzeć. Co więc powinna mieć kawalerka, którą masz zamiar oddać pod wynajem?
Przeznaczenie
Najpierw należałoby się przyjrzeć przeznaczeniu takiej kawalerki. Najczęściej jednopokojowe mieszkania podnajmują osoby o ustabilizowanych, nieco wyższych niż przeciętne dochodach, które jednak nie mogą lub nie decydują się na wzięcie kredytu na własne M4. Z założenia więc, kawalerka przeznaczona jest dla singla, osoby mieszkającej w pojedynkę lub dla pary. Jakie potrzeby ma taka grupa osób, jak spędzają czas? Czy da się wyciągnąć jakieś ogólne wnioski?
źródło: Pinterest
Potrzeby
Przyjmijmy, że większość z tych osób, będą to ludzie w przedziale wiekowym między 25 a 35 rokiem życia. Warto więc zastanowić się co robią, czy pracują, jak spędzają czas wolny. Poniżej przedstawiam ważne elementy wnętrza, o których lepiej nie zapominać.
-
Miejsce do pracy
Ludzie młodzi dużo czasu spędzają w pracy, ale mimo wszystko mogą przynosić ją do domu – stąd wskazałabym na potrzebę umieszczenia biurka lub stołu, przy którym można pracować (nie zapomnijmy o bliskim umiejscowieniu gniazdka – w końcu nawet laptop po pewnym czasie potrzebuje zasilania). Miejsce pracy nie musi być osobno dedykowanym miejscem, można skorzystać ze stołu wykorzystywanego także w czasie posiłków lub przyjmowania gości. Warto zwrócić uwagę by jakiś większy blat z nogami znalazł miejsce w naszej kawalerce.
-
Miejsce do spania.
Zastanawiasz się, czy w swojej kawalerce umieścić rozkładana kanapę czy pełnowymiarowe łóżko? Jeśli tylko masz wystarczająca ilość miejsca najlepiej wyposażyć mieszkanie w oba meble. Wiadomo, że nic nie zastąpi wygodnego materaca.
Dobrze sprawdza się odseparowanie łóżka od reszty przestrzeni ścianką działową, która oddziela strefę nocną od dziennej. Jeśli jednak jest to kawalerka o bardzo małym metrażu proponuję wykorzystanie rozkładanego narożnika – oprócz miejsca do spania może posłużyć także jako wygodna leżanka podczas czytania książki lub dopełniony stolikiem kawowym jako miejsce do przyjmowania gości.
-
Kuchnia
Kuchnia nie musi być duża, ale warto, aby była funkcjonalnie urządzona z dużą ilością szafek (tak, aby słoiki od babci czy mamy także mogły znaleźć swoje miejsce 🙂 ). Nie musi posiadać systemów szuflad i szafek z “górnej półki” Natomiast ergonomiczne i funkcjonalne urządzenie w przypadku małej kuchni to podstawa!
-
Miejsce do przyjmowania gości
Jak już zdążyłeś z pewnością wywnioskować do przyjmowania gości posłużyć może kanapa czy narożnik ze stolikiem kawowym, ewentualnie stół z kilkoma krzesłami. Oba rozwiązania sprawdzają się doskonale podczas wspólnego picia kawy czy gry w karty. Mniej wymagającym gościom wystarczy kawałek podłogi, ale o niszowych preferencjach porozmawiamy kiedy indziej :).
-
Łazienka
Łazienka tak jak kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Zwróć uwagę na dobre oświetlenie lustra, większą ilość miejsca na kosmetyki czy szafkę na ręczniki. Ważne są porządne wieszaki – te przyklejane plastikowe, jak wszyscy wiemy łatwo się odklejają :). Nie ma znaczenia czy łazienkę wyposażymy w wannę czy prysznic, ponieważ preferencje obu elementów wyposażenia są wśród ludzi równomiernie podzielone.
-
Hol
Hol – istotne, żeby miał wieszaki i szafkę na buty, ewentualnie otwarty stelaż na buty. Jeśli miejsca jest wystarczająco i zmieści się w nim także szafa, to warto ją tam umieścić – w okresie zimowym ubrania wierzchnie zajmują dużo miejsca.
Jakość mebli i wykończenia
źródło: Pinterest
Podejścia co do jakości materiałów mogą być dwa :
- Pierwsze to projekt dla użytkownika VIP – zarabiającego dużo powyżej średniej i tutaj polecamy skorzystanie z pomocy projektanta – taki użytkownik wymaga materiałów wysokiej jakości, systemów w szafkach kuchennych czy wyszukanego oświetlenia.
- Drugim kierunkiem jest skierowanie mieszkania, które wynajmujesz do szerszej grupy – średnio zamożnych młodych ludzi – mieszkania takie są wyposażone w tańsze meble i urządzone w standardowy sposób, co oczywiście nie oznacza rezygnacji z ciekawszych pomysłów i dobrych rozwiązań :). Pierwsza opcja wymaga indywidualnego podejścia, dlatego my zajmiemy się druga z nich.
Postaw na takie meble które łatwo będzie odnowić, wyczyścić bądź zastąpić. Mimo pobierania kaucji nigdy nie wiesz na jakiego człowieka trafisz. Niekiedy meble po rocznym zamieszkiwaniu potrafią być całkowicie zniszczone – niezależnie od tego z jak drogiego materiału zostały wykonane. Często także mieszkanie po okresie najmu musimy gruntownie posprzątać – z tego względu lepiej aby fronty były proste, kafle gładkie, farba zmywalna, a tapicerki możliwe do wyczyszczenia. Jeśli chodzi o tekstylia takie jak firany, zasłony, poduszki i dywany – nie inwestowała bym w nie zbyt wielu funduszy – ponieważ elementy te jeśli nie dba się o nie odpowiednio, szybko się niszczą. Często taniej jest wymienić dywan, niż starać się odplamić wino po uciekających lokatorach 🙂
I na koniec, żeby całość nie brzmiała zbyt pesymistycznie – duża ilość ludzi dba o wynajmowane mieszkanie i takich lokatorów Tobie życzę 🙂
Kolor
źródło: Pinterest
Warto sięgnąć po neutralną bazę, tak aby każdy użytkownik niewielkimi dodatkami w ulubionym kolorze czy własnymi pamiątkami lub zdjęciami mógł udekorować przestrzeń. Jak już pisaliśmy w artykule Wnętrza szyte na miarę personalizacja przestrzeni jest niezwykle istotna dla lokatora. Sprawia, że człowiek czuje się dobrze i chętnie wraca do swojego mieszkania.
Możesz zdecydować się na bardziej wyszukane rozwiązania niż biel, szarość czy beże. Mieszkanie na wynajem może mieć dominujący kolor lub zestawienie kolorów, jakie Ty lubisz. Ale wtedy swoja ofertę kierujesz jedynie do ludzi, którzy lubią taką stylistykę. Jednych ona przekona, a inni potencjalni wynajmujący ociekną oglądać resztę mieszkań z Gumtree czy Olx 🙂
W artykule pokazałam Ci jakimi założeniami powinieneś kierować się projektując lub aranżując własną kawalerkę na wynajem. Jeśli jednak mimo wszystko projektowanie wnętrz nie jest twoim konikiem – skontaktuj się z nami, z chęcią podejmiemy się kolejnego zadania projektowego – to dla nas pasja i czysta przyjemność :).