W kuchni mamy kilka elementów, które zasadniczo wpływają na jej wygląd i funkcjonalność, są to blaty, przestrzeń nad blatem (pas roboczy), oświetlenie, kolor oraz rodzaj i materiał frontów.
Aby nasza kuchnia mogła funkcjonować bez zarzutu niezbędna jest możliwość swobodnego otwieranie szafek kuchennych – tak aby w czasie pracy nie sprawiało nam one problemu. Szafki kuchenne mogą otwierać się na wiele sposobów w zależności od rodzaju zawiasu czy podnośnika i kierunku otwierania jaki wybierzemy. Stałym oraz niezbędnym elementem jest uchwyt, lub system otwierania szafek, który pozwoli nam nie stosować uchwytu.
Uchwyty są elementami, które zasadniczo wpływają na design wnętrza. Powinny być dopasowane do stylu kuchni oraz dodawać jej wyrazu i zgrywać się z całością projektu.
źródło: pbs
Fronty z uchwytami
Klasycznym stosowanym od wieków rozwiązaniem jest przymocowanie do frontów uchwytów lub gałek. Na rynku mamy szeroką gamę produktów, które pasują do każdego stylu, koloru i materiału. Ze znalezieniem odpowiedniego dla naszego wnętrza uchwytu nie powinno być najmniejszego problemu :). Uchwyty występują w różnych kolorach i wielu materiałach – możemy znaleźć uchwyty plastikowe, metalowe czy skórzane oraz wyjątkowe uchwyty wykonywane i malowane ręcznie.
źródło: mat.szczecin.pl
Popularnym w ostatnich latach rozwiązaniem jest stosowanie uchwytów relingowych – czyli podłużnych metalowych elementów, na część lub na cały wymiar frontu
źródło: Contemporist
źródło: Contemporist
Gałki i uchwyty można w łatwy sposób wymienić, ale trzeba pamiętać o rozstawie otworów – tak aby dopasować go do aktualnie istniejących we froncie – co oznacza, że zmiana z uchwytu na gałkę nie będzie możliwa bez pozostawiania nieestetycznych dziur w naszej szafce.
źródło: Contemporist
źródło: Contemporist
Jeszcze do niedawna standardowo stosowało się właśnie fronty z uchwytami. Nowe technologie i rozwiązania pojawiają się bardzo szybko na rynku, stąd też aktualnie mamy dużo więcej możliwości.
Uchwyty frezowane
Innym sposobem na otwieranie szafek jest podcięcie frontu. Wykonane zostaje frezowanie, które pozwala nam złapać drzwiczki i swobodnie przyciągnąć je do siebie.
Frezowanie można zastosować przy frontach lakierowanych, fornirowanych lub drewnianych. Jest spójnym elementem drzwiczek, występuje w tym samym kolorze i jest w zasadzie niewidoczne. Rozwiązanie to jest bardzo popularne w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach.
źródło: Pinterest
źródło: Pinterest
Uchwyty wpuszczane
Uchwyty wpuszczane montuje się poprzez wycięcie odpowiedniego otworu i zamocowanie w nim uchwytu. Występują w różnych kształtach najczęściej są metalowe, aluminiowe lub z tworzyw sztucznych, jednak znaleźć można także uchwyty stylizowane.
źródło: Contemporist
źródło: Contemporist
Uchwyty krawędziowe, listwowe
Szafki możemy ozdobić aluminiowa listwą nazywaną uchwytem krawędziowym lub listwowym. Może być ona przymocowana na brzegu frontu lub wpuszczona w same drzwiczki. Uchwyty listwowe występują w niewielkich rozmiarach, są prawie niewidoczne – z tego rozwiązania korzystamy, kiedy chcemy jak najbardziej ukryć sposób otwierania drzwiczek. Możemy też zastosować uchwyt na całej długości lub szerokości frontu podkreślając dominujący w kuchni kierunek.
źródło: Atmedia
źródło: Contemporist
Tip-on
Współcześnie popularne są fronty, które nie posiadają żadnych uchwytów. W takim wypadku wewnątrz szafki należy zastosować odpowiedni system tzw. tip-on, który po delikatnym dotknięciu frontu otwiera go do ustalonej, wygodnej dla nas pozycji. Rozwiązanie to jest niezwykle estetyczne, ale także ogranicza ilość brudu, który może się zbierać w drobnych zagłębieniach uchwytów. Jeśli chcemy wykorzystać u nas takie rozwiązanie musimy się liczyć z ceną dobrych systemów, która potrafi znacząco podnieść koszt wykonania mebli kuchennych.
źródło: cdn
źródło: Contemporist
źródło: Pinterest
Jak dobrać rodzaj uchwyty do naszego wnętrza?
Po pierwsze funkcjonalność. Powinniśmy sprawdzić, z którego uchwytu korzysta nam się dobrze. Nie każdemu pasuje uchwyt frezowany czy krawędziowy – mogą być zbyt małe dla niektórych dużych męskich palców. Stąd też polecamy wybranie się do salonu meblowego i sprawdzenie czy nasz dłoń pasuje do wybranego rodzaju uchwytu. Należy także pamiętać, że im bardziej skomplikowany uchwyt – posiadający dużo zagłębień tym trudniej będzie nam dbać o jego czystość. Jeśli nie lubimy sprzątać wybierajmy minimalistyczne formy i rozwiązania.
Po drugie wygląd. Musimy zastanowić się nad ogólnym wyglądem naszej kuchni i zobaczyć czy wybrane rozwiązanie dobrze wpisuje się w stylistykę całego wnętrza. Do nowoczesnej kuchni lepiej nie stosować stylizowanych uchwytów, a do kuchni klasycznych omijajmy uchwyty liniowych lub frezowanych.
Po trzecie bezpieczeństwo. Jeśli w domu mają przebywać małe dzieci trzeba zwrócić uwagę na kształt uchwytu – czy nie ma ostrych krawędzi, które mogą spowodować obrażenia. W takim przypadku nie polecamy także systemu tip-on w dolnych frontach – ponieważ małe dziecko bez problemu samo otworzy szafkę.